• localisationul. Krótka 4, 18-520 Stawiski, woj. Podlaskie,
  • telŚwietlica - 86 278 5579, Biuro GOKiS oraz Biblioteka - 86 278 52 29
  • openOtwarte: Poniedziałek - Piątek, 8:00 -16:00
  • Deklaracja dostępności

A A A

      Głównie ludzie starsi - zapraszani są na rzekomo bezpłatne pokazy, których rzeczywistym celem jest sprzedaż drogich produktów lub usług, np. urządzeń kuchennych, pościeli, czy pakietów medycznych w rzeczywistości kosztujących skrawek zadeklarowanej przez oszustów ceny i odbiegające znacznie jakością i funkcjonalnością. Nieświadomi konsumenci, odwiedzani w domu przez miłych i elegancko ubranych akwizytorów, kuszeni są obietnicami niższych rachunków.  Po pewnym czasie okazuje się, że podpisali niekorzystne dla siebie umowy.

        W związku z narastającą liczbą ofiar takiego rodzaju oszustw, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komenda Główna Policji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zainicjowały akcję społeczną, której celem jest uświadamianie i ostrzeganie seniorów przed nieuczciwymi praktykami, a także przypominanie o przysługujących im prawach, w tym możliwości rezygnacji – w ciągu 14 dni – z umowy podpisanej we własnym domu lub na pokazie.  

        W ramach akcji społecznej, 14 stycznia 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stawiskach odbyło się otwarte spotkanie seniorów z Dzielnicowym Posterunku Policji w Stawiskach,  Starszym Aspirantem Grzegorzem Pomichowskim oraz Sierżantem Sztabowym Piotrem Jasiewiczem.  Celem spotkania było  przestrzeżenie osób starszych przed oszustami stosującymi metodę na wnuczka, na pracownika socjalnego czy nawet na policjanta.  Podczas spotkania dowiedzieliśmy się na co zwracać uwagę podczas rozmów telefonicznych czy pokazów „czyniących w kuchni cuda garnków, uzdrawiających nieuleczalne choroby pościeli i tym podobnych wytworów”.  Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że w naszej gminie również miały miejsce wyżej wymienione próby oszustwa, na szczęście nieudane.

Drogi internauto, jeżeli odniesiesz wrażenie, że osoba dzwoniąca do ciebie nie jest tym za kogo się podaje to przede wszystkim zanotuj numer z którego dzwoniono do ciebie. Jeżeli to rzekomy wnuczek, oddzwoń do wnuczka lub do innego członka rodziny w celu weryfikacji zaistniałej sytuacji. Jeżeli to nie przyniesie efektów, zadzwoń do Dzielnicowego Posterunku Policji w Stawiskach,  Starszego Aspiranta Grzegorza Pomichowskiego pod numer telefonu: 885 997 301 lub napisz na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  i opisz zaistniałą sytuację.

Kilka zdjęć ze spotkania

Poniżej film oparty na prawdziwych wydarzeniach pokazujący metody oszustów.